מקורות מימון

מתכננים מעבר של יקירכם לבית אבות?

קיבצנו עבורכם מידע חשוב על מקורות המימון בהתאם לסוג בית האבות ומצב כלכלי: החל ממשרד הבריאות והרווחה, המשך בגופי הביטוח וכלה במס הכנסה וברשויות המקומיות. ויש גם סיוע מיוחד של הקרן לרווחת ניצולי שואה

משרד הבריאות קשישים שמוגדרים על ידי המוסד לביטוח לאומי כסיעודיים הזקוקים לבית אבות סיעודי, אך אינם יכולים לעמוד בהוצאות (גם לא בעזרת ילדיהם), יכולים להגיש בקשה לסיוע במימון האשפוז הסיעודי או שהות בבית אבות לתשושי נפש. לשם כך יש להנפיק "קוד משרד הבריאות" – מסמך המהווה אישור מימון וניתן על בסיס קריטריונים של מצב תפקודי וכלכלי והוא כולל גם סיוע לתרופות, פיזיותרפיה, חומרי ספיגה ואשפוז.

הסיוע יינתן רק לשהות בבתי אבות המפוקחים על ידי משרד הבריאות ובמידה וקיים מקום פנוי.

משרד הרווחה במקרה של קשישים תשושים או עצמאיים, שאינם זכאים למימון בית אבות מטעם משרד הבריאות, ניתן לפנות למשרד הרווחה בבקשה לסיוע. סיוע זה יקבע בהתאם ליכולת הכלכלית של הדייר ובני משפחתו. כמו כן, ניתן להשתמש ב-80% מהקצבה של הביטוח הלאומי לכיסוי ההוצאות.
קופות חולים וביטוחים פרטיים מימון יינתן בהתאם לסוג הביטוח שרכש הדייר מבעוד מועד וסוג בית האבות המבוקש. קופות החולים מציעות כיום "ביטוח סיעודי" המסייע במימון בית אבות סיעודי. מומלץ להתייעץ עם בעל מקצוע בקריאת הפוליסות ביטוחים פרטיים, כדי שתוכלו לממש את מלוא זכויותיכם.
מס הכנסה בעת המעבר למעונות זכאים הדיירים להטבות מס שונות ובחלק מהמקרים גם סיוע מטעם משרד האוצר – הניתן לבני המשפחה של הדיירים. הנחות אלו מסתכמות בהקלות מס בגובה 35% מההפרש בין הסכום ששולם עבור המוסד לבין 12.5% מההכנסה החייבת במס של מבקש הניכוי. שימו לב כי רק בן משפחה אחד יכול ליהנות מההטבה.
רשויות מקומיות במקרה של קשישים המתקשים לתפקד באופן עצמאי אך אינם תלויים לחלוטין בעזרת הזולת, דואגת המחלקה לטיפול בקשישים של שירותי הרווחה ברשויות המקומיות להעבירם לבתי אבות. במקרה זה תשתתף המחלקה במימון ביחד עם בני משפחה, בהתאם להכנסות הקשיש ומצבו המשפחתי והכלכלי.
ניצולי שואה במקרה של קשישים ניצולי שואה הנדרשים לממן בית אבות סיעודי, ניתן להגיש בקשה גם לקרן לרווחת ניצולי השואה לקבלת מענקים כספיים, קצבה חודשיים. בנוסף לסיוע זה מעניקה הקרן גם סיוע להגדלת שעות הסיעוד.

 

מתקשים לקרוא את האותיות הקטנות?

פנו עוד היום למומחים מבית בשיחה טובה ותיהנו מייעוץ ללא עלות על מקורות מימון ומיצוי זכויות מלא של פוליסות הביטוח: 077-997-2561

ניווט לפי כותרות